Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Grant GREEN: Alive! /LP 1970, Blue Note/

Grant GREEN: Alive! /LP 1970, Blue Note/

str.A: Let The Music Take Your Mind; Time To Remember;
str.B: Sookie, Sookie; Down Here On The Ground

 ''Alive!'' to historyczne nagranie koncertu sekstetu amerykańskiego gitarzysty jazzowego Granta Greena w klubie Cliche Lounge w Newark (New Jersey) z 15 sierpnia 1970 roku, wydane na płycie winylowej przez wytwórnię Blue Note.  To zarazem pierwsze nagranie G.Greena dokonane po krótkiej przerwie w działalnosci koncertowo -nagraniowej Gitarzysty jaka miała miejsce w drugiej połowie lat 60tych. Muzyk bardziej skłonił się ku muzyce funky, nie odrzucając jednocześnie klasycznej formy jazzowej. Przy perkusji w zespole Greena zasiadł niezrównany Iris Muhamad, za organami Ronnie Foster, przy saksofonie Claude Bartee. Trudno o doskonalsze zestawienie!
Album zaczyna się klasycznym tematem "Let the Music Take Your Mind".  Tą 8-minutową wersję mocno zdominowały kreatywne funkujące riffy i solówki Granta oraz saksofon C.Bartee.  Spokojniejszym w klimacie jest drugie nagranie umieszczone na płycie "Time to Remember" z pięknymi partiami wibrafonu Bivensa Willie.
Drugą stronę płyty winylowej otwiera głos konferansjera przedstawiający zespół Granta Greena, po czym słuchamy dobrze znanego utworu "Sookie, Sookie" zagranego wyjątkowo dzięki krystalicznym dźwiękom gitary zagranym z niesamowitą dbałością o dynamikę i frazowanie oraz kaskadowym liniom i wspaniałym organowym solówkom R.Fostera i partiom saksofonu C.Bartee. Płytę kończy "Down Here On the Ground" zbudowany na średnim tempie i odznaczający się doskonałymi długimi i rozbudowanymi solówkami gitarowymi w outro. To zarazem jedyny utwór w tym zestawie, gdzie Grant Green jest jedynym solistą.
Klubową atmosferę koncertu podkreśla słyszany chwilami w tle brzęk szklanek przy stolikach i bufecie klubowym. Dziś już nie nagrywa się takich płyt. Na szczęście zawsze możemy powracać do tych już wydanych. Nagranych przed wielu laty w jazzowych klubach i będących szczerą i rzetelną rejestracją koncertu, bez zbędnych poprawek i dodatkowych miksów w studio. Taka własnie jest ta płyta, będąca zarówno ''kawałem dobrego jazzu'' jak i swego rodzaju dokumentem ulotnych chwil i niepowtarzalnego klimatu.
skład:
Grant Green - gitara
Claude Bartee - saksofon
William Bivens - wibrafon
Idris Muhammad - perkusja
Joseph Armstrong - konga
oraz:
Ronnie Foster - organy
Earl Neal Creque - organy

 

 

 

 

czwartek, 27 września 2012, longplay_2010
Tagi: g jazz

Polecane wpisy